STRONA GŁÓWNA

 

 393px-POL Radzionkw COA.svg

  • Zapraszamy
  • Uczniowie
  • Witaj szkoło

        Czy zwykła świetlica może stać się teatralną widownią? Może i staje się nią co roku w Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Radzionkowie. W tym roku przenieśliśmy się do czarodziejskiego świata po drugiej stronie starej szafy. Za wykreowanie baśniowej Narnii odpowiedzialna była pani

Anna Buchacz, której pomagał Adam Zahuta – bardzo uzdolniony plastycznie uczeń, dla którego namalowanie trójwymiarowej makiety zamku Ker Paravel oraz afiszy reklamowych było samą przyjemnością. Każdy, kto przeczytał Opowieści z Narnii, może wyobrazić sobie, jak trudnym zadaniem jest przeniesienie tej wielowątkowej powieści na scenę. Udało się to jednak pani Annie Golus, która razem z panią Kariną Walochą także wyreżyserowała ten spektakl. Próby trwały od września do czerwca, mnóstwo czasu i energii pochłonęło również organizowanie dekoracji, nagłośnienia, kostiumów, rekwizytów. Na szczęście pomogli jak zwykle rodzice i pracownicy szkoły, wspierając twórców nie tylko materialnie.

        Dla niezorientowanych - opowieść rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Czwórka rodzeństwa: Zuzanna (Zofia Kańtoch, Julia Pawełek), Piotr (Kamil Michalski), Łucja (Daria Müller) i Edmund (Zofia Siatkowska – wielkie brawa za odwagę), zmuszona opuścić zagrożony bombardowaniami Londyn, przybywa do domu starego profesora (Michał Blatoń). W prowadzeniu domu pomaga mu Pani Macready (Hanna Tobor). Dzieci, chowając się przed nią, przypadkiem trafiają na starą szafę, przez którą dostają się do zasypanej śniegiem Narnii. To zła Biała Czarownica (Natalia Dubanowicz) z pomocnikami: karłem (Zuzanna Przypalińska) i wilkami (Julia Waszkilewicz, Martyna Bączkowicz, Wiktoria Frej i Nikola Glowik) – wilczycami więc raczej – sprowadziła  wieczną zimę na ten świat, a zadaniem dzieci jest ją pokonać. Wspierają ich w tym przedstawiciele dobrej strony: lew Aslan (Anna Sitek), faun Tumnus (Piotr Tkaczyk), pani Bobrowa z mężem (Oliwia Kos i Kacper Chałubiec) i święty Mikołaj (Oskar Habrajski).        Baśń, jak to baśń, kończy się zwycięstwem dobra, a szkolne przedstawienie wielkim sukcesem. Największym komplementem dla aktorów, reżyserów, scenografów i wszystkich pracujących nad spektaklem była cisza na  wypełnionej po brzegi widowni, co nieczęsto się zdarza, i skupione twarze maluchów z wypiekami na buziach obserwujących dramatyczne wydarzenia rozgrywające się na scenie, potęgowane świetnie dobraną muzyką i efektami dźwiękowymi, nad którymi jak zawsze pracowała pani Karina Walocha. Jednym słowem pełen sukces.

        Kolejną odsłoną sukcesu było wystawienie inscenizacji w Centrum Kultury „Karolinka” w Radzionkowie, spektakl teatralny przyciągnął ponad 1600 widzów, nie tylko z Radzionkowa, ale również z wielu szkół powiatu tarnogórskiego i bytomskiego. Honorowy patronat nad przedstawieniem objął Burmistrz Miasta Radzionkowa pan Gabriel Tobor. Profesjonalne oświetlenie, kurtyna i współpraca z reżyserami dźwięku Andrzejem Hajdą i Wojciechem Toborem  oraz specjalistą od efektów specjalnych Markiem Grybosiem dała przepiękną oprawę szkolnemu przedstawieniu. Mali aktorzy, niczym profesjonaliści, bez tremy wcielili się w role, a zachwycona widownia ponownie przeniosła się do zaczarowanej krainy. Dziękujemy wszystkim, a szczególnie pani dyrektor Centrum Kultury „Karolinka”- Justynie Konik za umożliwienie realizacji tego trudnego przedsięwzięcia i z niecierpliwością czekamy na spektakl pt. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, którego premiera zaplanowana jest na 9 maja 2017r.

Autorem zdjęć ze spektaklu teatralnego jest C.K. „Karolinka”.

 

GALERIA

KALENDARZ SZKOLNY

Pn Wt Śr Cz Pt So N

Ogłoszenia

  • Zarządzenie Burmistrza Miasta Radzionków +

    Zarządzenie Burmistrza Miasta Radzionków nr 2032/2018 z dnia 23 maja 2018r. w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej DALEJ
  • 1

filmy

 

My na mapie